Jongvee

Meer en betere biest door langer droogstaan en snel koelen na pasteurisatie

In de podcast Breaking Barriers with R&D van Farm Journal ging onderzoeker en consultant Trent Westhoff in op nieuwe wetenschappelijke inzichten op het gebied van biestkwantiteit en -kwaliteit. Belangrijke bevindingen en tips: een langere droogstand levert meer en betere biest op en direct koelen na hittebehandeling is essentieel.

Voor de groei, gezondheid en ook de toekomstige prestaties van het pasgeboren kalf is het tijdig verstrekken van hoogwaardig, hygiënisch biest van zeer groot belang. De wetenschap is dan ook doorlopend op zoek naar manieren om de kwaliteit verder te verbeteren en de verstrekking aan kalveren te optimaliseren. Dr. Trent Westhoff is één van die wetenschappers en behaalde er zijn PhD mee aan de universiteit Cornell in Ithaca in de staat New York in de Verenigde Staten.

Westhoff werkt bij Elanco Animal Health als technisch consultant. Onlangs presenteerde hij namens de Dairy Calf and Heifer Association het webinar Colostrum Management: Factors Influencing Yield, Quality, and Calf Health. Hij presenteerde een aantal recente bevindingen uit het onderzoek rondom biest. Elite beschrijft er twee:

Lengte van de droogstand beïnvloedt opbrengst en kwaliteit

Westhoff erkende de seizoensgebonden frustratie die de meeste melkveehouders ervaren in de herfst en winter: in de herfst en winter is er vaak sprake van een daling van de biestproductie van een verse koe. Dat kan leiden tot een tekort aan biest of het noodgedwongen verlagen van de kwaliteitsnormen om voldoende volume beschikbaar te hebben.

In een poging de opbrengst te verhogen heeft Westfoff met collega’s onderzoek gedaan naar de oorzaken. Het enige aspect dat tot nu toe een duidelijk significant verschil maakt, is de lengte van de droogstand. In een studie met meer dan 18.000 koeien van 18 commerciële melkveebedrijven in de Verenigde Staten, verdeelden Westhoff de koeien in droogstandslengtes van:

  • minder dan 47 dagen
  • 47 tot 67 dagen
  • meer dan 67 dagen

Zij constateerden dat de biestopbrengst stapsgewijs toenam met de lengte van de droogtstand. Vanuit commercieel oogpunt liet de data volgens hem zien dat sturen op een droogstand van 60 dagen ongeveer 2,3 kg meer biest per koe oplevert in vergelijking met een droogstand van 40 dagen.

De koeien met de langste droogstand produceerden bovendien biest met een significant hoger Brix-percentage, een indirecte maat voor de IgG-concentratie in biest, dan de andere twee groepen, wat wijst op een hogere kwaliteit.

Hittebehandeling kan bacteriële kwetsbaarheid creëren

Het verhitten van biest kan het aantal ziekteverwekkende bacteriën effectief verlagen. Dat kan dus een nuttige stap zijn in het biestproces, omdat is aangetoond dat hoge bacterieniveaus de opname van antistoffen verstoren. Aan het verhitten van biest kleeft echter ook een risico.

Westhoff gaf aan dat het verhitten van biest tot 60 graden Celsius gedurende 60 minuten het aantal bacteriën met gemiddeld 93 procent kan verlagen. In studie van Cornell waarbij Westhoff betrokken was (McKane et al., 2025), waarin biest na hittebehandeling werd onderzocht, werd ook een ander belangrijk beeld zichtbaar. In dit onderzoek werden hittebehandelde biest, biestvervanger, rauwe biest en ingevroren biest geïnfecteerd met fecale E. coli. Na 4 tot 24 uur bleek dat de biestvervanger en de hittebehandelde biest een significant sterkere hergroei van bacteriën vertoonden dan de monsters van rauwe en ingevroren biest.

De reden hiervoor: “Biest heeft van nature antimicrobiële eigenschappen,” legde Westhoff uit. “Wanneer we biest verhitten, nemen we het vermogen weg om die bacteriën op natuurlijke wijze te beheersen. Dit onderstreept het belang van het zeer snel koelen van biest nadat deze uit het hittebehandelingssysteem komt.”

Nieuw onderzoek naar andere kwaliteitsfactoren biest

Tot slot blikte Westhoff vooruit op toekomstig onderzoek naar biestkwaliteit. Biest bevat naast IgG ook waardevolle mineralen, vitaminen, hormonen, immuuncellen en antimicrobiële peptiden. “In de toekomst wordt het mogelijk om de kwaliteit van biest ook op basis van deze of andere factoren te kwantificeren”, voorspelt Westhoff.

Bron: Dairy Herd

WhatsAppDelen met vrienden / collega's via WhatsApp
Over de auteur: Wilbert Beerling
Wilbert Beerling groeide op een melkveebedrijf op. Sinds 2011 werkt Wilbert bij AgriMedia waar hij nu zorg draagt voor de samenstelling van de vakbladen Elite...
Meer over:
Jongvee

Elite Nieuwsbrief

Nieuwsbrief Wil je ook de wekelijkse nieuwsbrief ontvangen en op de hoogte blijven van de ontwikkelingen op het gebied van melkvee?